Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Co zrobić, gdy zmatowieje posadzka z marmuru?

Co zrobić, gdy zmatowieje posadzka z marmuru?

Porady ekspertów.

Najpierw należy określić przyczynę zmatowienia i jego rodzaj. Jeśli jest to zmatowienie spowodowane użytkowaniem posadzki, a więc zmatowiona jest powierzchnia posadzki w ciągach komunikacyjnych, a przy ścianach posadzka dalej jest błyszcząca, to znaczy, że zabrakło przy codziennej pielęgnacji odpowiednich preparatów chemicznych. Teraz będzie trzeba wydać więcej pieniędzy na przywrócenie jej początkowej świetności. Odpowiednie maszyny i chemia potrafią zdziałać cuda, od utwardzenia marmuru przez proces powierzchniowej krystalizacji, po przywrócenie faktury polerowanej.

Trudniejsze, a często wręcz niemożliwe, jest usunięcie zmatowienia jeśli jest ono wynikiem rozlania jakiegoś płynu, np. octu, soku z cytrusów czy choćby wody gazowanej. W takim przypadku proces degradacji marmuru (rozpuszczenia minerałów wapiennych) często postępuje w głąb kamienia i taka plama tylko pozornie jest powierzchniową. Wtedy właściwie jedynym sposobem jest wymiana takiej płyty posadzkowej na nową.

Jeszcze innych zabiegów wymaga usunięcie zmatowienia jeśli jest ono spowodowane działaniem słońca i promieniowania UV. Trzeba pamiętać, że wiele marmurów, zwłaszcza o ciemnych barwach (np. czarny Nero Marqina), płowieje i matowieje jeśli są wystawione na bezpośrednie działanie światła słonecznego.

We wszystkich tych przypadkach należy szukać pomocy u fachowców - specjalistów od kamienia.

Sławomir Mazurek

Studio JASA, Wrocław
współautor książki "Wykorzystać Kamień"
www.WykorzystacKamien.pl
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-03-28
USD
S: 4,0882
K: 4,1708
CHF
S: 4,2257
K: 4,3111
EUR
S: 4,4938
K: 4,5846