Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Śląska biblioteka „Obiektem Roku 2011”

Śląska biblioteka „Obiektem Roku 2011”

Ubrany w czerwony piaskowiec budynek Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej wygrał 17. edycję konkursu na Architekturę Roku Województwa Śląskiego 2011.

Konkurs organizuje katowicki odział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Jury jednogłośnie przyznało wspólnej bibliotece Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego nagrodę główną w kategorii Obiekt Roku oraz Grand Prix.Projekt architektoniczny autorstwa Dariusza Hermana, Piotra Śmierzewskiego i Wojciecha Subalskiego (pracownia HS99) został nagrodzony za wybitne wartości, znakomity poziom i najwyższą jakość. Jury uzasadniło swoją decyzję podkreślając również, iż jest to obiekt perfekcyjny we wszystkich aspektach projektowania architektonicznego. To unikalny przykład umiejętnego połączenia dyscypliny projektowej z twórczą ekspresją. Architektura światowej klasy.

Zobacz więcej: Śląska biblioteka w indyjskim piaskowcu

Z kamieniarskiego punktu widzenia jest to obiekt szczególny. Elewacja okrywającą cały budynek oraz znaczną część wystroju wewnętrznego obiektu wykonana jest z piaskowca o fakturze naturalnego przełomu zestawionego w ciekawym układzie geometrycznym.Podstawowym materiałem zastosowanym do wykonania elewacji jest indyjski czerwony piaskowiec Agra Red w płytach o grubości 4 cm. Kamień ten wydobywany jest w prowincji Uttar Pradesh na północy Indii. Wstępuje w postaci formacji o doskonałej naturalnej podzielności warstwowej.Konkurs Architektura Roku to największy przegląd współczesnej architektury województwa śląskiego. Projekty są zgłaszane w następujących kategoriach: Obiekt, Dom jednorodzinny, Wnętrze, Mała Forma & Młody Twórca Śląskiej Architektury. Celem Konkursu jest wybór najlepszego dzieła architektonicznego zrealizowanego na terenie województwa śląskiego. W tym roku zgłoszono do konkursu 20 obiektów.

Foto: Wacław Chrząszczewski
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-10-27
USD
S: 3,8362
K: 3,9136
CHF
S: 4,2280
K: 4,3134
EUR
S: 4,5318
K: 4,6234