Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Projektowanie w kamieniu

Projektowanie w kamieniu

Projekty: BeeTable, O-sink


Projektant: Jarosław Kosek

BeeTable
Inspiracją przy tym projekcie była dla mnie natura. Nie była to wizja „motyla nad łanem pszenicy”, ale chęć wykorzystania największej zalety kamienia – tego, że jest kamieniem. Brzmi to zabawnie, ale w ilu znanych projektach kamień udaje coś, czym nie jest?
Nieprzewidywalność tego materiału, trwałość, kolor i faktura dają niesamowite możliwości. Z zestawienia kamienia z drewnem i geometrycznym wzorem plastra miodu powstał stolik kawowy BeeTable.
Być może ktoś zada pytanie: dlaczego stolik? To bardzo proste – to najlepsze miejsce, przy którym można porozmawiać z przyjaciółmi. Gwarantuję, że przy BeeTable pierwszym tematem będzie kamień.

O-sink
Do tego projektu podszedłem inaczej niż do stolika. Od razu wiedziałem, że chcę zaprojektować umywalkę, której główną cechą będzie ekspozycja różnorodności kolorystycznej kamienia. Ciekawym zadaniem było dla mnie przedstawienie produktu, który o 180 stopni odbiegać będzie od mojego ubiegłorocznego projektu umywalki z otoczaka („Nowy Kamieniarz” 50/7/2010).
Myślę, że to się udało. Tegoroczny projekt jest minimalistyczny i uwaga odbiorcy skierowana jest przede wszystkim na kolorowy krążek w misce zlewnej. To miejsce jest sercem projektu i pokazuje, jak pięknym materiałem jest kamień.
Myślę, że nie do przecenienia jest fakt, że przyszły odbiorca będzie mógł sam wybrać ów krążek i w ten sposób po części stanie się projektantem swojego otoczenia.Beetable: projekt realizuje firma Rogala


Wojciech Rogala
dyrektor handlowy
firmy Rogala

Jakie korzyści czerpie firma Rogala z bycia sponsorem konkursu Projektowanie w Kamieniu?
To nie jest nasze pierwsze doświadczenie ze sponsoringiem tego typu wydarzeń. W 2010 i 2011 roku byliśmy sponsorem Konkursu o Nagrodę im. Macieja Nowickiego, która przyznawana jest za innowacyjne rozwiązania w architekturze polskiej. To znany i ceniony przez architektów konkurs ogólnopolski.
W przypadku konkursu Projektowanie w Kamieniu liczymy na to, że ci młodzi ludzie, którzy już wkrótce wejdą na rynek pracy i zostaną projektantami i architektami wnętrz, będą pamiętali o naszej firmie. Jesteśmy jednak przede wszystkim firmą branży kamieniarskiej i zależy nam na dobrej opinii wśród kamieniarzy. Taki typ promocji jest bardzo dobrze odbierany.

Sponsoring konkursu Projektowanie w Kamieniu ma też inne zalety. Na przykład pierwszeństwo w wyborze prac przyjętych do realizacji.
To bardzo przyjemna sytuacja. Można wybrać projekt, który jest nie tylko bardzo dobry, ale przede wszystkim dostosowany do naszych potrzeb. Mieliśmy szansę wykonać zarówno umywalki O-sink jak i stolik Beetable. Zdecydowaliśmy się na ten drugi projekt, ponieważ jesteśmy przekonani, że możemy zaoferować klientom atrakcyjne rozwiązanie w atrakcyjnej cenie. Z uwagą przyglądaliśmy się pracom, jakie powstały w pierwszej edycji tego konkursu i jesteśmy przekonani, że tegoroczne projekty są bliższe zapotrzebowania rynku.

Czy firma Rogala jest w stanie wypromować ten produkt na rynku wnętrzarskim?
Chcielibyśmy przede wszystkim wprowadzić ten produkt do swojej oferty. Pierwszym narzędziem sprzedażowym w tym przypadku byłby Internet. Niewątpliwie możemy też zaprezentować go architektom czy poprzez zaprzyjaźnione redakcje wnętrzarskie i architektoniczne, czy podczas osobistych spotkań. Liczymy na to, że każdy zainteresowany nie będzie tylko i wyłącznie klientem, ale także poczuje się jak projektant, który samodzielnie wybiera kolor i rodzaj materiału z naszej szerokiej oferty.
O-sink: projekt realizuje firma BW Wiśniewscy

Wojciech Wiśniewski
współwłaściciel firmy BW Wiśniewscy


Salon wystawowy państwa firmy świadczy o tym, że ambitne projekty nie są wam obce.
To prawda, zajmujemy się nimi od samych początków firmy. Zawsze byliśmy bardzo zainteresowani nowoczesną technologią produkcji, więc chętni przyjmowaliśmy tego typu zlecenia. Trudno je policzyć, często są to bowiem kompleksowe realizacje, których sporą część stanowią właśnie projekty designerskie.

Czy tego typu rozwiązania przedstawiali też studenci?
Realizowaliśmy pomysły studentów III czy IV roku, którzy chcieli się sprawdzić w kamieniu i mieli klientów lub przyjaciół, którzy zaufali ich umiejętnościom. To zazwyczaj wyjątkowo miła współpraca. Ci młodzi ludzie przychodzą do nas z głową pełną pomysłów i są bardzo otwarci na nowe doświadczenia. Żywo interesują się tym, jak wygląda proces obróbki kamienia, chętnie słuchają tego, co się do nich mówi.

Ich propozycje różnią się od tego, z czym przychodzą do państwa firmy doświadczeni architekci?
Na początku współpracy widać, że uważnie obserwują i badają, na co mogą sobie pozwolić. W drugiej części zazwyczaj popuszczają wodze fantazji. Zdarzały się przypadki, w których inwestor nie wytrzymywał i wycofywał się ze współpracy.

Gdy panowie otrzymali od nas projekt umywalki, jaka była pierwsza reakcja?
Pierwsza ocena – wizualna – była bardzo dobra. Projekt wyglądał bardzo atrakcyjnie. Potem zastanowiliśmy się nad jego potencjałem rynkowym – doceniliśmy możliwość produkcji kilkunastu wzorów według jednego schematu. Wszystko to sprawia, że umywalka może być produkowana seryjnie, jeśli nie masowo.

Jednak zakłady kamieniarskie mają niewielkie możliwości promowania tego typu produktów wśród ich potencjalnych nabywców. Zazwyczaj architekt przychodzi do kamieniarza z gotowym projektem.
Zdarzają się oczywiście wspólne wizyty architektów i inwestorów, którzy chcą bliżej przyjrzeć się wybranemu przez architekta materiałowi czy rozwiązaniu projektowemu. Jednak nawet w sytuacji, gdy odwiedza nas tylko projektant, zawsze jest możliwość zmiany proponowanego przez niego rozwiązania. Przyjrzymy się reakcjom na umywalkę i jeśli wszystko pójdzie dobrze, zastanowimy się, jak ten produkt promować dalej. Moja intuicja podpowiada mi, że umywalka powinna się sprzedawać.


Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-07-10
USD
S: 3,9037
K: 3,9825
CHF
S: 4,1603
K: 4,2443
EUR
S: 4,4213
K: 4,5107