Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Kamień w rolkach

Kamień w rolkach

Cienki jak papier, elastyczny, lekki a jednocześnie piękny i solidny jak naturalna skała. Fornir kamienny we wnętrzach.

Wykorzystując naturalną cechę łupków stworzono uniwersalny rodzaj okładziny kamiennej oferujący projektantom takie same możliwości, jak forniry z drewna. Łupki to najczęściej skały metamorficzne, zazwyczaj mają barwy szare, z odcieniem niebieskim lub zielonym, rzadziej są brązowe, rude, żółtawe, białe. Obecność dużej ilości łyszczyków decyduje o specyficznym tzw. perłowym połysku. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest obecność gładkich powierzchni oddzielności łupkowej. To ona umożliwia otrzymywanie cienkich „plastrów” kamienia.

Istnieje kilka technologii pozwalających na przeniesienie na cienki podkład nieuszkodzonej warstwy kamienia z zachowaniem jego struktury, barwy i wzoru. - Na powierzchnię foremnego bloku kamienia przykleja się siatkę z włókna szklanego, podgrzewa i zrywa cienką warstwę skały. Całość wzmacniana jest przy udziale żywic epoksydowych, dzięki czemu arkusze zachowują elastyczność i zwartą strukturę – wyjaśnia Jerzy Świątek, właściciel firmy Stonart, oferującej na polskim rynku forniry z indyjskich łupków. Całkowita grubość forniru kamiennego ma zwykle od 1 do 3 milimetrów. Nieregularna powierzchnia łupka oraz przenikanie barw poszczególnych warstw mineralnych powodują, że każdy arkusz jest unikalny.

Arkusze forniru produkowane są także na podkładzie włókna szklanego i żywic poliestrowych podklejonych fizeliną oraz na podkładzie "samoprzylepnym” z warstwą kleju na spodzie. Istnieją także forniry transparentne, które przepuszczają światło - idealne do stosowania w elementach podświetlanych.

Ze względu na swój znikomy ciężar arkusze mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie użycie kamiennych płyt nie byłoby możliwe, np.: na elewacjach budynków ocieplonych styropianem, na płytach kartonowo-gipsowych, na lekkich przenośnych konstrukcjach (np. wystawy sklepowe, stoiska targowe), jako wykończenie mebli (okleiny do frontów meblowych). Po naklejeniu arkusza na trwałe podłoże uzyskuje się efekt solidnej bryły kamienia. Fornir doskonale sprawdza się także jako okładzina kolumn zewnętrznych, ścian tarasów i betonowych elementów ogrodzeń. Dostępny jest także pod postacią mozaiki z drobnych elementów klejonych na siatce z włókna szklanego. Mozaiki mogą być wykonane z jednego rodzaju kamienia lub mieszane z kilku kolorów.

Forniry z łupków mimo swej elastyczności zachowują właściwości naturalnej skały. Są wytrzymałe, odporne na działanie wody, promieniowania UV, mrozu. Mogą być stosowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń.

Obróbka i montaż forniru kamiennego jest bardzo prosta. Nie są wymagane specjalistyczne narzędzia ani fachowcy-kamieniarze. Arkusze można ciąć zarówno piłą mechaniczną, jak i nożycami ręcznymi. Do klejenia można stosować większość klejów używanych w budownictwie.

Foto: Stonart

Zobacz także: Meble z kamieniaZobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-07-06
USD
S: 3,9357
K: 4,0153
CHF
S: 4,1601
K: 4,2441
EUR
S: 4,4228
K: 4,5122